2011. gada 28. marts

Kumrānas „Tempļa rullis”

 Kādā no iepriekšējiem ierakstiem jau tika pieminēta vācu Kumrānas pētnieka Fabry teorija par Kumrānas iedzīvotāju identitāti. Viņa teoriju slavenā „Tempļa ruļļa” gadījumā testēja itāļu zinātnieks Simone Paganīni.
"Tempļa rullis” sevi prezentē kā autoritatīvu Sīnajā dotās Toras interpretāciju, turklāt izvirza pretenzijas būt par autentisku un spēkā esošu Dieva atklāsmes avotu.* Paganīni norāda, ka „Tempļa rullis” nav tikai eshatoloģisks darbs, jo tas ataino konkrētas izmaiņas sabiedrībā. Dažādi apraksti par šķīstību, svētku svinēšanu ir konkrēti pielietojami, tāpēc uz to izpildi nav jāgaida ideāls laiks nākotnē. Paganīni noraida arī plaši izplatīto pieņēmumu, ka „Tempļa rullis” atspoguļo sektantiskas vai norobežojošas tendences.** Viņaprāt, dokuments drīzāk parāda noskaņojumu kopienā, kas ir reakcija uz notikušajām pārmaiņām reliģiskajā un politiskajā dzīvē.*** Kumrānas kopiena (Jahad) sevi uztvēra kā Jeruzalemes priesterības pretiniekus, kritizējot viņus, tajā pašā laikā sevi redzēja kā pareizo priesterības iemiesojumu. No „Tempļa ruļļa” u.c. Kumrānas rokrakstiem var redzēt, cik liela vērība ir izrādīta Torai.**** Tieši komentāri (pešarīm) visskaidrāk parāda atšķirības starp Jeruzalemes templi, tā priesteriem un Jahad. Jahad sevi uztvēra kā eshatoloģisko templi – Dievs izvēlējies būt klātesošs nevis Jeruzalemes templī, bet gan Dieva izredzētā kopienā (Jahad).
____________________________
*2.Jeruzalemes tempļa laikā reliģisko kārtību līdz pat Hasmoneju dinastijas valdīšanas laikam noteica Cadokīdi. No Cadokīdu vidus izraudzīja virspriesteri, un viņi, pateicoties savam stāvoklim, bija tiesīgi interpretēt Toru. Tas, ka „Tempļa rullī” liela vērība ir pievērsta šķīstības jautājumiem, liecina, ka tā autori varētu nākt no Cadokīdu priesteru aprindām.
**Protams, Kumrānas tekstu pētniecībā parasti rēķinās, ņemot vērā atšķirības vairāku "Tempļa ruļļa" kopiju starpā, ka notikusi šī teksta "attīstība", jo "Tempļa rullis" sākotnēji tapis ārpus Kumrānas (Paganīni: "utopiski-apokaliptiski orientētā priesteru grupā vēl pirms Kumrānas izveidošanas").
***„Tempļa rullī” rakstīto varētu īsumā raksturot šādi: templi un Toru – reformēt, sabiedrību un reliģiju - orientēt citā virzienā.
****Tas attiecas ne tikai uz daudzajām Pentateuha grāmatu kopijām, bet arī dažādiem halahas tipa tekstiem. Šeit jāatzīmē t.s. Taisnīguma Skolotāja loma, kurš kā kopienas vadītājs vienīgais prata pareizi interpretēt baušļus.